Announcement

Collapse
No announcement yet.

$3.00 per gallon.

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • $3.00 per gallon.

    Ugh. I just filled up. Gasoline is $3.00/gallon for unleaded plus.

    On the brighter side, my milage has increased from 21 mpg to 24 mpg since getting new tires a couple weeks ago.

    Keith
    Start a profitable lawn care business.

  • #2
    With all this talk about $100 a barrel it does make me concerned where this is going to tax gas prices next.
    - Subscribe to my Lawn Care Marketing Blog Feed and get daily tips sent to you. Free!
    Download your Free trial of Gopher Lawn Care Software.

    Comment


    • #3
      gas prices suck!

      Comment


      • #4
        The cheapest gas here in CA is 3.19 for regular unleaded.
        Northern California

        Comment


        • #5
          it ranges from 2.87-2.91 per gal.for unleaded, here in new orleans

          Comment


          • #6
            Hola. I started the business this year... and my customers dont have no more than 6 months under my services... so I dont think is a very good idea to rise the price, Im afraid im going to scared them away.
            so, you guys think I should suck it up and give my regular prices?, or charge a little more for the upcomming custumers?... I hear that the gas prices can go up to $4.00 per gallon (next summer?). another thing is that I use the "premium unleaded" on the big mowers.
            .Fernando/CleanCut!.
            36\" Scag Kohler 15Hp Walk-Behind
            Toro Trimmer
            Echo PE-200 Edger
            Stihl BG 55 Blower

            Comment


            • #7
              ...yeah, down here in Florida (Brevard Co) there about $3.09 p/g. SO im sticking to my V6 truck for now
              .Fernando/CleanCut!.
              36\" Scag Kohler 15Hp Walk-Behind
              Toro Trimmer
              Echo PE-200 Edger
              Stihl BG 55 Blower

              Comment


              • #8
                3.09 here in Allentown pa for regular.

                And I get 5-8mpg in my v10 Yikes> I need a 4 cyl asap to get around when I dont need my truck..

                Comment


                • #9
                  I am paying $1.06 per liter....now that sucks.

                  Comment

                  Working...
                  X